Nowości
Archiwum
Linki
Forum
Kontakt
Dodaj Newsa
  Civilization IV
Wstęp
Warlords
Gold Edition
Beyond the Sword
Galeria
Budowle
Cuda Świata
Cywilizacje
Jednostki
Surowce
Technologie
NGM
Sala chwały
Pliki
FAQ
 
  Civilization III
Wstęp
Play the World
Conquests
Gold Edition
Budynki
Cywilizacje
Cuda Świata
Małe Cuda
Jednostki
Surowce
Tereny
Ustroje
Pliki
FAQ
 
  Civilization II
Wstęp
Pliki
 
  CivII ToT
Pliki
FAQ
 
 1. Dlaczego Peltasta a nie Miecznik?
 2. Jak grać w większej rozdzielczości niż standardowa 1024x768?
 3. Jak założyć ambasadę?
 4. Co zrobić aby miasta rosły powyżej 12 mieszkańców?
 5. Dlaczego komputer oszukuje?
 6. Dlaczego Civ3 PL "wysypuje się" po odkryciu Nacjonalizmu?
 7. Dlaczego Civ3 PL "wysypuje się" po zdobyciu Przywódcy?
 8. Dlaczego w Civ3 PL na wzgórzach pojawiają mi się wieloryby?
 9. Dlaczego po wgraniu w Civ3pl_patch2 nadal na wzgórzach mam wieloryby?
 10. Skąd się biorą Przywódcy?
 11. Skąd wziąć Armię?
 12. Co to jest Draft na ekranie miasta?
 13. Dlaczego po odkryciu Maszyny parowej nie mogę budować kolei?
 14. Mam już wszystkie technologie i dostęp do surowców a mimo tego nie mogę rozpocząć budowy statku kosmicznego, dlaczego?
 15. Jak rozwiązać umowę dyplomatyczną?
 16. Skąd ściągnąć spolszczenie do CivIII 1.07f?
 17. Gdzie można kupić dodatki do CivIII? Play the World i Conquests?
 18. Czy są jakieś scenariusze do CivIII?
 19. Przyciski z rozkazami dla jednostek przeskoczyły mi z dołu na prawy bok ekranu, jak je przerzucić z powrotem?

Pyt: Dlaczego Peltasta a nie Miecznik?
Odp: Miecznik - to bardzo głupie, mechaniczne tłumaczenie. W Polsce średniowiecznej miecznik był urzędnikiem noszącym miecz przed panującym władcą; albo, inne znaczenie, człowiekiem wyrabiającym miecze, zbroje itp.- płatnerzem. Peltasta to żołnierz lekkiej piechoty w starożytnej Grecji (i nie tylko Grecji), zazwyczaj najemny. Formację tę wprowadził do wojsk greckich około 400 p.n.e. Ateńczyk Ifikrates.
P.S. A nazwa Pieszy Zbrojny już całkiem powaliła mnie na ziemię, co to wogóle miało oznaczać?
 
Pyt: Jak grać w większej rozdzielczości niż standardowa 1024x768?
Odp: Wystarczy w pliku Civilization.ini, znajdującym się w głównym folderze gry, dopisać KeepRes=1. Wymusza to grę w rozdzielczości takiej jaka jest ustawiona w systemie. Niestety działa to w przypadku rozdzielczości wyższych, jeżeli ktoś musi mieć 800x600 nie pomoże.
 
Pyt: Jak założyć ambasadę?
Odp: Ambasady zakładać można po nawiązaniu kontaktu z innymi cywilizacjami, jednak nie wcześniej niż po odkryciu Pisma. Aby ją założyć należy kliknąć na gwiazdkę przy nazwie swojej stolicy (lub prościej nacisnąć Ctrl-E), otworzy się wówczas menu zawierającego listę wszystkich cywilizacji z którymi posiadamy kontakt a nie jesteśmy w stanie wojny. Z listy należy wybrać państwo które nas interesuje i, o ile mamy wystarczającą ilość pieniędzy, po naciśnięciu OK ambasada w stolicy tej cywilizacji zostanie założona.
 
Pyt: Co zrobić aby miasta rosły powyżej 12 mieszkańców?
Odp: Miasto aby osiągnąć wielkość powyżej 12 musi wybudować Szpital. Szpital niestety dostępny jest dopiero po wynalezieniu Urządzeń sanitarnych. Jeżeli miasto osiągnęło już taką wielkość można przeznaczyć je do produkcji Osadników/Robotników lub należy przesunąć mieszkańców do bardziej odpowiedzialnych zadań, może niekoniecznie związanych z produkcją żywności.
 
Pyt: Dlaczego komputer oszukuje?
Odp: No cóż, tak niestety jest ten świat już urządzony ;) W tej chwili sztuczna inteligencja jest na tyle słaba, że komputer musi się posiłkować różnymi sztuczkami. Może za kilka lat będą dostępne już procesory na tyle mocne, że oszustwa nie będą potrzebne. Niestety teraz gdyby wdrożyć bardziej zaawansowane algorytmy tury musiałyby trwać zbyt długo (na sprzęcie słabszym niż 1 GHz i tak teraz jest przecież tragicznie). Poziomy Książe i Monarcha są jeszcze w miarę wyważone, tam nie ma dla komputera specjalnych bonusów, ale wyżej jest już niezbyt uczciwie.
 
Pyt: Dlaczego Civ3 PL "wysypuje się" po odkryciu Nacjonalizmu?
Odp: Błąd, naprawia go Civ3pl_patch1 autorstwa CD Projektu.
 
Pyt: Dlaczego Civ3 PL "wysypuje się" po zdobyciu Przywódcy?
Odp: Błąd, naprawia go Civ3pl_patch1 autorstwa CD Projektu.
 
Pyt: Dlaczego w Civ3 PL na wzgórzach pojawiają mi się wieloryby?
Odp: Błąd CD Projektu, naprawia go Civ3pl_patch2 mego autorstwa. Poprawiłem w nim civ3mod.bic, a konkretnie surowce na wzgórzach i w górach oraz "przenicę".
 
Pyt: Dlaczego po wgraniu w Civ3pl_patch2 nadal na wzgórzach mam wieloryby?
Odp: Patch nie działa w już rozpoczętych grach, poprawki widoczne będą tylko w nowo rozpoczętych rozgrywkach.
 
Pyt: Skąd się biorą Przywódcy?
Odp: Przywódcy mogą się pojawić gdy nasza jednostka o statusie elity (5) pokona w walce inną jednostkę. Mogą ale wcale nie muszą, cywilizacje militarystyczne mają na to większą szansę. Prawdopodobieństwo pojawienia się Przywódcy zwiększa budowa Eposu Heroicznego. Przywódcę można wykorzystać do budowy Armii lub do przyśpieszenia budowy usprawnienia w mieście. Tylko przy pomocy przywódcy można przyśpieszyć budowę Cudu.
 
Pyt: Skąd wziąć Armię?
Odp: W Armię można przekształcić Przywódcę (skąd go wziąć powyżej). Armię może też tworzyć miasto w którym wybudowano Akademię Wojskową.
 
Pyt: Co to jest Draft na ekranie miasta?
Odp: Draft czyli Pobór (do wojska). Po odkryciu nacjonalizmu w miastach powyżej 6 mieszkańców można powoływać do wojska mieszkańców. Ich ilość zależy od ustroju. Trzeba pamiętać o tym, że mobilizacja mieszkańca powoduje wzrost niezadowolenia w mieście.
 
Pyt: Dlaczego po odkryciu Maszyny parowej nie mogę budować kolei?
Odp: Aby robotnicy mogli budować tory cywilizacja musi mieć dostęp do węgla i żelaza. Należy sprawdzić na ekranie miasta czy jest dostęp do tych surowców.
 
Pyt: Mam już wszystkie technologie i dostęp do surowców a mimo tego nie mogę rozpocząć budowy statku kosmicznego, dlaczego?
Odp: Aby rozpocząć budowę statku kosmicznego trzeba najpierw zbudować mały cud Program Apollo. Jest też druga możliwość, jeżeli rozpoczynając grę odznaczy się "Zwycięstwo przez podbój kosmosu" budowa statku kosmicznego nie będzie możliwa.
 
Pyt: Jak rozwiązać umowę dyplomatyczną?
Odp: Umowy dyplomatyczne zawierane są na 20 tur, zerwać można je dopiero po tym czasie. Jest jeszcze jeden sposób ;) wojna, wystarczy ją wypowiedzieć i umowy wiążące nas z daną stroną tracą ważność.
 
Pyt: Skąd ściągnąć spolszczenie do CivIII 1.07f?
Odp: Wszystkie spolszczenia do 1.07f jakie widziałem były niekompletne albo na niskim poziomie (albo jedno i drugie). Nie polecam żadnego z nich. Lepiej wg mnie zainstalować patch 1.29f i następnie uzupełnić go o spolszczenie właśnie do tej wersji.
 
Pyt: Gdzie można kupić dodatki do CivIII? Play the World i Conquests?
Odp: PtW i C3C nie ukazały się w Polsce. W Polsce legalnie można je kupić jedynie przez Internet w jakimś sklepie zagranicznym który wysyła gry do naszego kraju, o nielegalnych sposobach takich jak ściąganie z sieci, kupowaniu u ruskich lub przegrywanie od znajomych nie będę wspominał. Conquests jako taki zawiera w sobie PtW tak więc nie ma potrzeby kupowania obu dodatków.
Uwaga: Civilization III: Złota Edycja zawierająca oba dodatki ukazała się w Polsce w serii Kolekcja klasyki Cenegii 28 grudnia 2006 roku.
 
Pyt: Czy są jakieś scenariusze do CivIII?
Odp: Polecam ten wątek Civilization Fanatics' Forums, modów, scenariuszy, nowych jednostek, map wielki dostatek :) A dla tych którzy nie wiedzą na co się zdecydować Apolyton Directory - wybór najbardziej popularnych modów.
 
Pyt: Przyciski z rozkazami dla jednostek przeskoczyły mi z dołu na prawy bok ekranu, jak je przerzucić z powrotem?
Odp: Przełącznikiem położenia tych przycisków jest Backspace, z innych tego typu przełączników np. Delete chowa/wyświetla interfejs.
 
Irek z Kowal

 

 

  Szybkie linki
Gry komputerowe